Fornir kamienny Forest Brown Marmur
Cena regularna:
160,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Fornir kamienny - tapeta z prawdziwego, naturalnego kamienia!
To unikalny, naturalny, kamienny materiał wykończeniowy. Jest lekki i elastyczny. Pozwala zastosować kamień wszędzie tam gdzie użycie grubej i ciężkiej płyty kamienia jest trudne lub niemożliwe. Oferuje ograniczone tylko wyobraźnią użytkownika możliwości w aranżowaniu wnętrz oraz przy projektowaniu mebli. Ze względu na swoją lekkość i wyjątkową elastyczność często nazywa kamienną tapetą.
Fornir kamienny - budowa i produkcja
Fornir kamienny składa się z warstwy naturalnego łupka (grubość 1,5 – 1,4 mm) i podłoża wykonanego z włókna szklanego wykończonego masą poliestrową nadającą arkuszowi wytrzymałość i stabilność wymiarową.
Technologia jego produkcji powstała w Indiach i opiera się na warstwowej strukturze łupków kamiennych. Na wyrównaną powierzchnię bloku skalnego nakleja się siatkę z włókna szklanego i po wyschnięciu kleju oraz szybkim ogrzaniu powierzchni odrywa się arkusz siatki razem z cienką warstwą łupka. Dalsze zabiegi polegają na wzmocnieniu spodniej warstwy żywicą poliestrową. W rezultacie otrzymujemy arkusz składający się cienkiej warstwy naturalnej skały (grubość do 2 mm) zespolonej z włóknem szklanym za pomocą żywic epoksydowych (grubość do 1 mm).
Fornir kamienny - zastosowanie
Fornir kamienny może być używany do stworzenia kamiennych ścian, mebli, drzwi, blatów, stołów dekoracyjnych, ram okiennych, obudów półokrągłych wanien, kabin prysznicowych jak również jako element dekoracyjny łuków oraz kolumn. Może być klejony także do starych płytek ceramicznych.
Jest doskonałym materiałem do wykończenia powierzchni lekkich ścianek działowych w pomieszczeniach handlowych i biurach, a szczególnie tam, gdzie aranżacja jest często zmieniana, a więc w witrynach sklepowych i stoiskach targowych.
Świetnie sprawdzi się również na zewnątrz, np. na elewacji zewnętrznej budynku lub ogrodzeniu. Jest mrozoodporny oraz odporny na działanie promieni UV - nie odbarwia się i nie blaknie.
Kombinacja właściwości naturalnego kamienia z niewiarygodną elastycznością i lekkością podkładu sprawia, że nawet najbardziej nieprawdopodobne projekty stają się możliwe do wykonania.
Fornir kamienny - zalety materiału
- Lekki
Waga 1 m2 kamiennego forniru to tylko około 1,6 kg. Waga dowolnej płyty kamiennej jest kilkadziesiąt razy większa. Lekkość kamiennego forniru umożliwia jego montaż tam gdzie niemożliwe było zamontowanie płyty kamiennej. - Elastyczny
Arkusze forniru kamiennego są elastyczne, warstwa kamienia nie kruszy się przy zginaniu w łuk wypukły lub wklęsły. Unikalna technologia produkcji pozwala zastosować fornir tam gdzie montowanie tradycyjnych płyt kamiennych zwykle jest niemożliwe, niepraktyczne lub zbyt kosztowne. - Łatwy w montażu
Kamienny fornir ze względu na swoją lekkość i elastyczność oraz łatwość cięcia i przyklejania nie wymaga od użytkownika specjalistycznych umiejętności kamieniarskich. Powoduje to ogromne oszczędności na kosztach i czasie montażu. - Wodoodporny
Skład Kamiennego forniru (2% naturalny kamień, 98% włókno szklane i żywica epoksydowa) powoduje, że jest on całkowicie wodoodporny i stanowi doskonałą izolację przed wilgocią. - Odporny na promienie UV
Kolor warstwy kamiennej jest całkowicie odporny na działanie promieni UV - Bezpieczny
Kamienny fornir spełnia unijne normy bezpieczeństwa i posiada atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. - Ekonomiczny
Lekkość i prostota montażu kamiennego forniru pozwalają znacząco ograniczyć koszty związane z jego instalacją (transport, robocizna, czas). - Szerokie zastosowanie
Unikalne cechy oraz naturalne piękno forniru otwierają zupełnie nowe możliwości dla architektów, projektantów i wykonawców.
Dane techniczne i właściwości:
- Wymiary arkusza: 122 cm x 61 cm
- Tolerancja wymiarowa: +/- 1,5 mm (na dług. i szer. arkusza)
- Grubość arkusza: 3 mm
- Ciężar 1 m2: 1,6 kg
- Powierzchnia arkusza 122x61 cm: 0,7442 m2
- Temperatura zastosowania: -25 do 80 st. C
- Temperatura obróbki: 10 do 35 st. C
- Rekomendowane kleje: vpolimerowe, poliuretanowe
- Zastosowanie: Można stosować we wnętrzach, jako okładzina ścian, sufitów, mebli, drzwi, podświetlane konstrukcje i wnęki, lampy, kasetony oraz jako okładzina zewnętrzna budynków, ogrodzeń, itp.
- Cięcie: Należy podjąć odpowiednie środki ostrożności ze względu na włókna szklane będące składnikiem forniru. Należy zawsze używać rękawic, okularów i masek przeciwpyłowych. Do cięcia nadają się piły tarczowe oraz nożyce ręczne. Wszystkie cięte krawędzie należy wyszlifować papierem ściernym o drobnej granulacji lub frezem, tak aby cięta krawędź forniru była estetyczna i równa. Do wycinania otworów doskonale nadają się elektryczne narzędzia do kamienia i drewna (wiertarki, wycinarki, piły tarczowe).
- Impregnowanie: Zaleca się zabezpieczenie warstwy kamiennej forniru impregnatami do kamieni naturalnych. Pozwala to uchronić fornir przed wnikaniem wody, olejów i innych zanieczyszczeń oraz redukuje wpływ promieniowania słonecznego. Przed impregnacją zaleca się na kawałku forniru sprawdzić wpływ impregnatu na barwę warstwy kamiennej (matowienie, nabłyszczanie, efekt mokrego kamienia).
Ze względu na indywidualny charakter materiału wykończeniowego jakim jest fornir kamienny nie uwzględniamy możliwości zwrotu.
Aby uniknąć pomyłek związanych z kolorystyką przed dostawą na życzenie klienta wysyłamy zdjęcia arkuszy do akceptacji.